Прејди на содржината

Гитерглик

Координати: 51°59′38″N 11°59′31″E / 51.99389° СГШ; 11.99194° ИГД / 51.99389; 11.99194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гитерглик
Место во Цербст
Црквата во Гитерглик
Црквата во Гитерглик
Црквата во Гитерглик
Грб на Гитерглик
Гитерглик во рамките на Германија
Гитерглик
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 67 м
Население 735  (31 декември 2006)
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039247
Координати 51°59′38″N 11°59′31″E / 51.99389° СГШ; 11.99194° ИГД / 51.99389; 11.99194

Гитерглик (германски: Güterglück) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Цербст.