Валтернинбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валтернинбург
Градски дел во Цербст
Црквата во Валтернинбург
Црквата во Валтернинбург
Грб на Валтернинбург
Валтернинбург is located in Германија
Валтернинбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 53 м
Население 561  (31 декември 2006)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039247
Координати 51°58′N 11°55′E / 51.967° СГШ; 11.917° ИГД / 51.967; 11.917Координати: 51°58′N 11°55′E / 51.967° СГШ; 11.917° ИГД / 51.967; 11.917

Валтернинбург — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.

Фериботот Барби, кој поминува низ Елба, го поврзува Валтернинбург со Барби.