Хобек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хобек
Место во Мекерн
Црквата во Хобек
Црквата во Хобек
Грб на Хобек
Хобек is located in Германија
Хобек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Мекерн
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 90 м
Население 503  (31 декември 2006)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39279
Повик. бр. 039244
Портал www.moeckern-flaeming.de
Координати 52°4′N 12°1′E / 52.067° СГШ; 12.017° ИГД / 52.067; 12.017Координати: 52°4′N 12°1′E / 52.067° СГШ; 12.017° ИГД / 52.067; 12.017

Хобек (германски: Hobeck) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Мекерн.