Буко

Координати: 51°57′N 12°24′E / 51.950° СГШ; 12.400° ИГД / 51.950; 12.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буко
Градски дел во Косвиг (Анхалт)
Грб на Буко
Буко во рамките на Германија
Буко
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг (Анхалт)
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 111 м
Население 181  (31 декември 2006)
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06869
Повик. бр. 034903
Координати 51°57′N 12°24′E / 51.950° СГШ; 12.400° ИГД / 51.950; 12.400

Буко — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Косвиг (Анхалт).