Церниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Церниц
Градски дел во Цербст
Поглед кон Церниц
Поглед кон Церниц
Грб на Церниц
Церниц is located in Германија
Церниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 70 м
Население 264  (31 декември 2006)
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039246
Координати 52°1′N 12°4′E / 52.017° СГШ; 12.067° ИГД / 52.017; 12.067Координати: 52°1′N 12°4′E / 52.017° СГШ; 12.067° ИГД / 52.017; 12.067

Церниц е село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.