Зенст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зенст
Градски дел во Косвиг (Анхалт)
Грб на Зенст
Зенст во рамките на Германија
Зенст
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг (Анхалт)
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 140 м
Население 239  (31 декември 2006)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06869
Повик. бр. 034929
Координати 51°58′N 12°34′E / 51.967° СГШ; 12.567° ИГД / 51.967; 12.567Координати: 51°58′N 12°34′E / 51.967° СГШ; 12.567° ИГД / 51.967; 12.567

Зенст — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Косвиг (Анхалт).