Мориц (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мориц
Градски дел во Цербст
Поглед кон Мориц
Поглед кон Мориц
Грб на Мориц
Мориц (Германија) is located in Германија
Мориц (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 67 м
Население 343  (31 декември 2006)
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039247
Координати 51°59′45″N 12°1′36″E / 51.99583° СГШ; 12.02667° ИГД / 51.99583; 12.02667Координати: 51°59′45″N 12°1′36″E / 51.99583° СГШ; 12.02667° ИГД / 51.99583; 12.02667

Мориц — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.