Линдау (Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линдау
Место во Цербст
Црква во Линдау
Црква во Линдау
Грб на Линдау
Линдау (Анхалт) is located in Германија
Линдау (Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 35 км2
Надм. височина 75 м
Население 1.148  (31 декември 2006)
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039246
Координати 52°1′N 12°5′E / 52.017° СГШ; 12.083° ИГД / 52.017; 12.083Координати: 52°1′N 12°5′E / 52.017° СГШ; 12.083° ИГД / 52.017; 12.083

Линдау (германски: Lindau) — мал град и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд во Саксонија-Анхалт, Германија. Бил дел од општинската заедница Елба-Еле-Нуте. Се наоѓа близу Цербст на реката Нуте во пејзажниот и планинскиот масив Флеминг и природниот парк Флеминг. Од 1 јануари 2010 година е дел од градот Цербст.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Замок Линдау, веројатно изграден во 9/10-от век. Првпат спомнат во 1179.