Елба-Еле-Нуте

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елба-Еле-Нуте била заедница на општини во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на десниот брег на реката Елба, околу Цербст, кој бил седиште на заедницата на општини, но не и дел од нејзе. Именувана е по трите реки Елба, Еле и Нуте, кои течат низ неговата територија. Распуштена е на 1 јануари 2010.

Заедницата на општини Елба-Еле-Нуте се состои од следниве општини:

 1. Борнум
 2. Булендорф
 3. Дец
 4. Добриц
 5. Герден
 6. Гедниц
 7. Гриме
 8. Гитерглик
 9. Хоенлепте
 10. Јитрихау
 11. Лепс
 1. Линдау
 2. Мориц
 3. Недлиц
 4. Нута
 5. Поленцко
 6. Ројден
 7. Штојц
 8. Штрагут
 9. Валтернинбург
 10. Церниц

Координати: 51°58′N 12°05′E / 51.967° СГШ; 12.083° ИГД / 51.967; 12.083