Нуте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нуте
Nuthe Karte.png
Движење на Нуте
Место Бранденбург, Германија
Должина 65 км
Извор кај Деневиц во Флеминг
51°34′58″ N; 12°35′40″ E / 51.5827° СГШ; 12.5944° ИГД / 51.5827; 12.5944Координати: 51°34′58″ N; 12°35′40″ E / 51.5827° СГШ; 12.5944° ИГД / 51.5827; 12.5944
Висина на изворот 81 м над мор. ниво
Утока во Потсдам во Хафел
52°14′04″ N; 13°24′50″ E / 52.2344° СГШ; 13.414° ИГД / 52.2344; 13.414
Висина на утоката 29,4 м над мор. ниво
Спуст 51,6 м
Слив Елба
Одлив Хафел → Елба → Северено Море
Слив 1.935 км²
Истек
со Бабелсберг мерило
Рекордно низок:     150 л/с (во 29.05.1989)
Просечен низок:    2,17 м³/с
Просечен среден:   8,80 м³/с
Просечен висок: 22,5 м³/с
Рекордно висок:   35,6 м³/с (во 28.03.1970)
Десни притоки Хамерфлис
Леви притоки Ниплиц
Градови Потсдам
Помали градови Лукенвалде
Паланки Јитербог, Требин

Нуте е река во Бранденбург, Германија, лева притока на реката Хафел. Неговата вкупна должина е 65 километри. Нуте потекнува од регионот Флеминг, близу Нидергерсдорф. Тече северно низ Јитербог, Лукенвалде и Требин. Нуте се придружува на Хафел во централен Потсдам.

Се вели дека поминувањето на Нуте трипати по ред е добра среќа.