Дец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дец
Градски дел во Цербст
Црквата во Дец
Црквата во Дец
Грб на Дец
Дец is located in Германија
Дец
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 89 м
Население 725  (31 декември 2006)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039246
Портал www.meissni.de/deetz
Координати 52°3′N 12°10′E / 52.050° СГШ; 12.167° ИГД / 52.050; 12.167Координати: 52°3′N 12°10′E / 52.050° СГШ; 12.167° ИГД / 52.050; 12.167

Дец — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.