Кликен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кликен
Градски дел во Косвиг
Црквата во Кликен
Црквата во Кликен
Грб на Кликен
Кликен is located in Германија
Кликен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг
Основни податоци
Површина 32 км2
Надм. височина 65 м
Население 1.113  (31 декември 2006)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06869
Повик. бр. 034903
Координати 51°52′N 12°22′E / 51.867° СГШ; 12.367° ИГД / 51.867; 12.367Координати: 51°52′N 12°22′E / 51.867° СГШ; 12.367° ИГД / 51.867; 12.367

Кликен — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 март 2009, е дел од градот Косвиг.