Кобелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кобелсдорф
Градски дел во Косвиг (Анхалт)
Црквата во Кобелсдорф
Црквата во Кобелсдорф
Кобелсдорф is located in Германија
Кобелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг (Анхалт)
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 151 м
Население 605  (31 декември 2006)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06869
Повик. бр. 034923
Координати 51°58′N 12°31′E / 51.967° СГШ; 12.517° ИГД / 51.967; 12.517Координати: 51°58′N 12°31′E / 51.967° СГШ; 12.517° ИГД / 51.967; 12.517

Кобелсдорф — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Косвиг (Анхалт).