Прејди на содржината

Рагезен

Координати: 51°58′N 12°16′E / 51.967° СГШ; 12.267° ИГД / 51.967; 12.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рагезен
Градски дел во Косвиг
Поглед кон Рагезен
Поглед кон Рагезен
Поглед кон Рагезен
Рагезен во рамките на Германија
Рагезен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 94 м
Население 212  (31 декември 2006)
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06862
Повик. бр. 034907
Координати 51°58′N 12°16′E / 51.967° СГШ; 12.267° ИГД / 51.967; 12.267

Рагезен — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Косвиг.