Поленцко

Координати: 52°0′N 12°15′E / 52.000° СГШ; 12.250° ИГД / 52.000; 12.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поленцко
Градски дел во Цербст
Поглед кон Поленцко
Поглед кон Поленцко
Поглед кон Поленцко
Грб на Поленцко
Поленцко во рамките на Германија
Поленцко
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 93 м
Население 301  (31 декември 2006)
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039248
Координати 52°0′N 12°15′E / 52.000° СГШ; 12.250° ИГД / 52.000; 12.250

Поленцко — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.