Верпен

Координати: 51°56′N 12°30′E / 51.933° СГШ; 12.500° ИГД / 51.933; 12.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата во Верпен

Верпен — поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2008, е дел од градот Косвиг.

51°56′N 12°30′E / 51.933° СГШ; 12.500° ИГД / 51.933; 12.500