Добриц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добриц
Градски дел во Цербст
Црквата во Добриц
Црквата во Добриц
Грб на Добриц
Добриц is located in Германија
Добриц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 90 м
Население 308  (31 декември 2006)
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039248
Координати 52°1′N 12°13′E / 52.017° СГШ; 12.217° ИГД / 52.017; 12.217Координати: 52°1′N 12°13′E / 52.017° СГШ; 12.217° ИГД / 52.017; 12.217

Добриц — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.