Борнум (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борнум
Градски дел во Цербст
Поглед кон Борнум
Поглед кон Борнум
Поглед кон Борнум
Грб на Борнум
Борнум (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Борнум (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 80 м
Население 546  (31 декември 2006)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039248
Координати 51°58′N 12°11′E / 51.967° СГШ; 12.183° ИГД / 51.967; 12.183Координати: 51°58′N 12°11′E / 51.967° СГШ; 12.183° ИГД / 51.967; 12.183

Борнум — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.