Прејди на содржината

Булендорф

Координати: 52°01′N 12°01′E / 52.017° СГШ; 12.017° ИГД / 52.017; 12.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Булендорф
Градски дел во Цербст
Црквата во Булендорф
Црквата во Булендорф
Црквата во Булендорф
Грб на Булендорф
Булендорф во рамките на Германија
Булендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 87 м
Население 250  (31 декември 2006)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039246
Координати 52°01′N 12°01′E / 52.017° СГШ; 12.017° ИГД / 52.017; 12.017

Булендорф — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.