Герден (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°00′N 11°56′E / 52.000° СГШ; 11.933° ИГД / 52.000; 11.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Герден
Градски дел во Цербст
Грб на Герден
Герден (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Герден (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 69 м
Население 216  (31 декември 2006)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039247
Координати 52°00′N 11°56′E / 52.000° СГШ; 11.933° ИГД / 52.000; 11.933

Герден (германски: Gehrden) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од градот Цербст.