Меленсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меленсдорф
Градски дел во Косвиг
Црквата во Меленсдорф
Црквата во Меленсдорф
Црквата во Меленсдорф
Меленсдорф во рамките на Германија
Меленсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 115 м
Население 177  (31 декември 2006)
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06869
Повик. бр. 034903
Координати 51°55′N 12°31′E / 51.917° СГШ; 12.517° ИГД / 51.917; 12.517Координати: 51°55′N 12°31′E / 51.917° СГШ; 12.517° ИГД / 51.917; 12.517

Меленсдорф — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Косвиг.