Јебер-Бергфриден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јебер-Бергфриден
Градски дел во Косвиг
Грб на Јебер-Бергфриден
Јебер-Бергфриден во рамките на Германија
Јебер-Бергфриден
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 99 м
Население 641  (31 декември 2006)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06862
Повик. бр. 034907
Координати 51°58′N 12°20′E / 51.967° СГШ; 12.333° ИГД / 51.967; 12.333Координати: 51°58′N 12°20′E / 51.967° СГШ; 12.333° ИГД / 51.967; 12.333

Јебер-Бергфриден — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Косвиг.