Предел

Координати: 52°01′01″N 11°55′01″E / 52.017° СГШ; 11.917° ИГД / 52.017; 11.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата во Предел

Предел (германски: Prödel) — село и поранешна општина во округот Јериховер Ланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2008 е дел од градот Гомерн.

52°01′01″N 11°55′01″E / 52.017° СГШ; 11.917° ИГД / 52.017; 11.917