Недлиц

Координати: 52°4′N 12°13′E / 52.067° СГШ; 12.217° ИГД / 52.067; 12.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Недлиц
Градски дел во Цербст
Црквата во Недлиц
Црквата во Недлиц
Црквата во Недлиц
Грб на Недлиц
Недлиц во рамките на Германија
Недлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 98 м
Население 670  (31 декември 2006)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039243
Местоположба на Недлиц во рамките на Анхалт-Битерфелд
Местоположба на Недлиц во рамките на Анхалт-Битерфелд
Местоположба на Недлиц во рамките на Анхалт-Битерфелд
Координати 52°4′N 12°13′E / 52.067° СГШ; 12.217° ИГД / 52.067; 12.217

Недлиц — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.