Дибен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дибен
Градски дел во Косвиг
Црквата во Дибен
Црквата во Дибен
Грб на Дибен
Дибен is located in Германија
Дибен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 95 м
Население 271  (31 декември 2006)
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06869
Повик. бр. 034903
Координати 51°55′N 12°22′E / 51.917° СГШ; 12.367° ИГД / 51.917; 12.367Координати: 51°55′N 12°22′E / 51.917° СГШ; 12.367° ИГД / 51.917; 12.367

Дибен — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 март 2009, е дел од градот Косвиг.