2011 Адеко Екс-Ју Куп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

2011 Адеко Екс-Ју Куп беше прва сезона од овој турнир, создаден со цел да се креира турнир за поранешните југословенски земји.

Шест тимови ја играа оваа воведна сезона во летото 2011. Турнирот се одржуваше до Арена Стожице во Љубљана, Словенија.[1] Тимовите беа поделени во две групи. Првопласираните играа со финалето на турнирот.

Група A[уреди | уреди извор]

Тим W L PF PA PD
 Србија 2 0 163 134 29
 Босна и Херцеговина 1 1 116 132 -16
 Македонија 0 2 123 136 -13
6 август, 2011
18:00 CEST
Report  Македонија 50 – 55  Босна и Херцеговина   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Гледачи: 1,000
Четвртини: 10–14, 13–15, 8–18, 19–8
Пое: Николовски, 13
Ско: Самарџиски, 14
Дод: Четири играчи, 3
Пое: Телетовиќ, 19
Ско: Џедовиќ, 8
Дод: Нешовиќ, 4
August 7, 2011
18:00 CEST
Report  Србија 81 – 73  Македонија   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Гледачи: 1,000
Четвртини: 29–18, 17–29, 17–15, 18–11
Пое: Савановиќ, 18
Ско: Четири играчи, 4
Дод: Теодосиќ, 7
Пое: Соколов, 18
Ско: Антиќ, 9
Дод: Илиевски, 7
August 8, 2011
18:00 CEST
Report  Босна и Херцеговина 61 – 82  Србија   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Гледачи: 2,000
Четвртини: 10–25, 19–24, 11–20, 21–13
Пое: Телетовиќ, 18
Ско: Телетовиќ, 7
Дод: Бајрамовиќ, 3
Пое: Крстиќ, 16
Ско: Мачван, 9
Дод: Теодосиќ, 9

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим W L PF PA PD
 Хрватска 2 0 150 131 19
 Словенија 1 1 146 144 2
 Црна Гора 0 2 150 171 -21
August 6, 2011
21:00 CEST
Report  Хрватска 85 – 71  Црна Гора   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Гледачи: 3,000
Четвртини: 18–20, 21–11, 25–29, 21–11
Пое: Богдановиќ, 25
Ско: Маркота, Томас, 7
Дод: Тројца играчи, 5
Пое: Драгичевиќ, 19
Ско: Пековиќ, 8
Дод: Кук, 7
August 7, 2011
21:00 CEST
Report  Словенија 86 – 79  Црна Гора   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Гледачи: 5,500
Четвртини: 19–22, 25–15, 16–24, 26–18
Пое: Lorbek, 14
Ско: З. Драгиќ, 6
Дод: Г. Драгиќ, 8
Пое: Пековиќ, 21
Ско: Пековиќ, 9
Дод: Јеретин, 4
August 8, 2011
21:00 CEST
Report  Словенија 60 – 65  Хрватска   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Гледачи: 7,000
Четвртини: 16–15, 16–15, 16–21, 12–14
Пое: Лорбек, 14
Ско: Лорбек, 7
Дод: Тројца играчи, 3
Пое: Симон, 15
Ско: Томиќ, 9
Дод: Драпер, Симон, 3

Квалификациски натпревари[уреди | уреди извор]

Натпревари за разигрување[уреди | уреди извор]

August 9, 2011
15:00 CEST
Report  Црна Гора 67 – 57  Македонија   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Гледачи: 1,000
Четвртини: 19–20, 18–13, 21–12, 9–12
Пое: Дашиќ, 17
Ско: Дашиќ, Пековиќ, 5
Дод: Кук, 4
Пое: Антиќ, 17
Ско: Антиќ, 6
Дод: Мекалеб, 3

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

August 9, 2011
18:00 CEST
Report  Словенија 59 – 52  Босна и Херцеговина   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Четвртини: 21–8, 12–22, 16–11, 10–11
Пое: Смодиш, 18
Ско: Драгиќ, 13
Дод: Драгиќ, Удрих, 3
Пое: Телетовиќ, 11
Ско: Милошевиќ, 6
Дод: Гордиќ, 3

Финале[уреди | уреди извор]

August 9, 2011
21:00 CEST
Report  Хрватска 71 – 80  Србија   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Гледачи: 7,000
Четвртини: 21–18, 18–20, 21–15, 11–27
Пое: Богдановиќ, 17
Ско: Томиќ, 14
Дод: Драпер, 5
Пое: Савановиќ, 17
Ско: Крстиќ, 8
Дод: Теодосиќ, 6

Класификација[уреди | уреди извор]

Србија ја слави победата над Хрватска во финалето.
Место Екипа
Gold medal icon.svg
 Србија
Silver medal icon.svg
 Хрватска
Bronze medal icon.svg
 Словенија
4
 Босна и Херцеговина
5
 Црна Гора
6
 Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Basketball Tournament for the Adecco EX-YU Cup Slovenia times. August 6, 2011

Надворешни врски[уреди | уреди извор]