ФИБА Азија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ФИБА Азија е кошаркарска зона на ФИБА која ги содржи сите 44 aзиски ФИБА федерации.

Национални тимови[уреди | уреди извор]


Источна Азија

Gulf

Средна Азија

Југоисточна Азија

Западна Азија

ФИБА Aзија подзони

Најдобри десет ФИБА Азија тимови[уреди | уреди извор]

Ранг Мажи
Ранг Тим Поени
11  Кина 199.7
20  ИранC 83.1
25  Либан 47.4
30  Јордан 33.8
33  Јужна Кореја 26.1
35  Јапонија 23.8
36  Катар 22.4
42  Кинески Тајпеј 14.4
45  Филипини 10.8
47  Казахстан 10.2

Ранг Жени
Ранг Тим Поени
8  Кина C 262
11  Јужна Кореја 191
18  Јапонија 76.5
25  Кинески Тајпеј 47.5
38  Малезија 14.4
40  Индија 14.1
43  Тајланд 12.6
45  Казахстан 9.9
48  Шри Ланка 8.1
53  Либан 7.5

Ранг Момчиња
Ранг Тим Поени
13  КинаC 125.2
14  Јужна Кореја 102.9
21  Иран 60.1
26  Кинески Тајпеј 37.1
29  Казахстан 33.1
30  Либан 32.9
37  Јапонија 27.6
38  Сирија 24.6
40  Филипини 22.5
43  Индија 17.1

Ранг Девојчиња
Ранг Tим Поени
6  КинаC 182
12  Јапонија 141
16  Јужна Кореја 100
17  Кинески Тајпеј 88.5
36  Малезија 26.1
36  Тајланд 26.1
39  Индија 25.8
45  Сингапур 18.3
46  Филипини 16.8
48  Казахстан 16.2

C Моментален шампион на зоната