Адеко Екс-Ју Куп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моментална сезона или издание:
2012 Адеко Екс-Ју Куп
ExYuCup.jpg
СпортКошарка
Основана2011
Број на екипи6
ДржаваEurope Европа
Тековен првак Србија
Најмногу титули Србија (2)
ТВ-партнер(и)Eurosport 2

Адеко екс-ју куп е интернационално натпреварување во кошарка помеѓу национални тимови од поранешната Југославија.[1] Спонзор на турнирот е Адеко, и истиот се игра под ФИБА правила.

Историја[уреди | уреди извор]

Година Земја домаќин Сала Победник Финалист Резултат
2011  Словенија Арена Стожице  Србија  Хрватска 80–71
2012  Словенија Арена Стожице  Србија  Босна и Херцеговина 1

^1 Турнирот се играше во вид на лига. Немаше финале.

Детали на учества[уреди | уреди извор]

Тим 2011
Словенија
2012
Словенија
 Босна и Херцеговина 4рт 2ор
 Хрватска 2ор 4рт
 Македонија 6.
 Црна Гора 5.
 Србија 1рв 1рв
 Словенија 3. 3.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Basketball Tournament for the Adecco EX-YU Cup Slovenia times, 6 август 2011

Надворешни врски[уреди | уреди извор]