Прејди на содржината

ФИБА Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
FIBA Americas
Податотека:FIBA Americas logo.jpg
ОснованаOctober 11, 1975
ВидSports federation
СедиштеSan Juan, Puerto Rico
Членство44 national associations
Службени јазициEnglish and Spanish
PresidentАргентина Horacio Muratore (acting)
Мреж. местоhttp://www.fibaamericas.com

ФИБА Америка е кошаркарска зона на ФИБА која содржи 44 ФИБА федерации од Америка. ФИБА Америка своето седиште го има во San Juan, Puerto Rico.

Државни репрезентации

[уреди | уреди извор]

CONCECABA

Кариби (CBC)

Средна Америка (COCABA)

Северна Америка

Јужна Америка (CONSUBASQUET)

Најдобри десет ФИБА Америка тимови

[уреди | уреди извор]
Ранг Тим Бодови
1  САД 952.0
3  Аргентина 498.0
9  Бразил 254.0
19  Порторико 92.6
24  Венецуела 49.0
26  Канада 46.6
27  Доминиканска Република 45.6
28  Панама 41.8
29  Уругвај 39.2
32  Мексико 26.4

C Моментален шампион на зоната