ФИБА Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
FIBA Americas
200 px
Основана October 11, 1975
Тип Sports federation
Седиште San Juan, Puerto Rico
Членство 44 national associations
Службени јазици English and Spanish
President Аргентина Horacio Muratore (acting)
Мреж. место http://www.fibaamericas.com

ФИБА Америка е кошаркарска зона на ФИБА која содржи 44 ФИБА федерации од Америка. ФИБА Америка своето седиште го има во San Juan, Puerto Rico.

Национални тимови[уреди | уреди извор]

CONCECABA

Кариби (CBC)

Централна Америка (COCABA)

Северна Америка

Јужна Америка (CONSUBASQUET)

Најдобри десет ФИБА Америка тимови[уреди | уреди извор]

Ранг Тим Поени
1  САД 952.0
3  Аргентина 498.0
9  Бразил 254.0
19  Порторико 92.6
24  Венецуела 49.0
26  Канада 46.6
27  Доминиканска Република 45.6
28  Панама 41.8
29  Уругвај 39.2
32  Мексико 26.4

C Моментален шампион на зоната