ФИБА Океанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФИБА Океанија
FIBA Oceania logo.jpg
Основана1969
ТипСпортска федерација
СедиштеNew South Wales, Австралија
Членство21 национални федерации
Службени јазициАнглиски
ПрецедателНов Зеланд Barbara Wheadon
Мреж. местоwww.FIBAOceania.com

FIBA Океанија е кошаркарска зона на ФИБА која ги содржи сите 21 национални кошаркарски асоцијации од Океанија.

Национални тимови[уреди | уреди извор]

Двете најдобро пласирани тимови од ФИБА Океанија[уреди | уреди извор]

Ранг Tим Бодови
10  АвстралијаC 234
18  Нов Зеланд 102

C Моментален шампион на зоната