Црвеници (Ногаевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвеници is located in Македонија
Црвеници
Местоположба на Црвеници во Македонија
Местоположба 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528Координати: 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528
Основни податоци
Место Ногаевци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црвенициархеолошко наоѓалиште во велешкото село Ногаевци. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцноантичкото време. На 3 км источно од селото, на десниот брег на Брегалница, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен материјал, како и блокови од обработен камен и мермер. Откриени биле и повеќе гробови, скелетни, гредени од камени плочи, со ориентација исток-запад, во кои освен керамички садови имало и украсни предмети: прстени, белезици, обетки, монети и др. Наодите се чувани во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 79. ISBN 9989-649-28-6.