Абдови Карпи (Виничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абдови Карпи
археолошко наоѓалиште
Абдови Карпи is located in Македонија
Абдови Карпи
Местоположба на Абдови Карпи во Македонија
Местоположба 41°36′0″N 21°51′36″E / 41.60000° СГШ; 21.86000° ИГД / 41.60000; 21.86000Координати: 41°36′0″N 21°51′36″E / 41.60000° СГШ; 21.86000° ИГД / 41.60000; 21.86000
Основни податоци
Место Виничани
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Абдови Карпинаселба од римското време. Се наоѓа на 3 км западно од селото Виничани, на левиот брег на Виничанска Река. На мала височинка се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 62. ISBN 9989649286.