Селиште (Подлес)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 41°31′42″N 21°49′4″E / 41.52833° СГШ; 21.81778° ИГД / 41.52833; 21.81778Координати: 41°31′42″N 21°49′4″E / 41.52833° СГШ; 21.81778° ИГД / 41.52833; 21.81778
Основни податоци
Место Подлес
Општина Градско
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштенаселба од римското време во атарот на селото Подлес, Македонија. Источно од селото, од левата страна на селската река, на површина од околу 1 хектар се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Од ова наоѓалиште потекнува и капителот што се чува во лапидариумот на Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.