Висок Камен (Грнчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Висок Камен is located in Македонија
Висок Камен
Местоположба на Висок Камен во Македонија
Местоположба 41°39′02″N 21°48′01″E / 41.65056° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.65056; 21.80028Координати: 41°39′02″N 21°48′01″E / 41.65056° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.65056; 21.80028
Основни податоци
Место Грнчиште
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Висок Камен археолошко наоѓалиште во велешкото село Грнчиште, Општина Градско.

Претставува населба од римско време.

На 2,5 км источно од селото, на зарамнето плато со површина од 1,5 хектар има видливи контури од ѕидови и многу градежен материјал, фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и др., а исто така е пронајдена и надгробна стела. Наодите се чуваат во Народниот музеј во [[Велес и во лапидариумот во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 75, ISBN 9789989101069