Шупле (Грнчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шупле is located in Македонија
Шупле
Местоположба на Шупле во Македонија
Местоположба 41°39′02″N 21°48′01″E / 41.65056° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.65056; 21.80028Координати: 41°39′02″N 21°48′01″E / 41.65056° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.65056; 21.80028
Основни податоци
Место Грнчиште
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Шуплеархеолошко наоѓалиште во велешкото село Грнчиште, Општина Градско. Претставува населба од доцноантичкото време.

На пространа падина северозападно од селото, во непосредната близина на наоѓалиштето Лака се гледаат остатоци од темели на ѕидови, како и фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 75. ISBN 9989-649-28-6.