Главје (Водоврати)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главје is located in Македонија
Главје
Местоположба на Главје во Македонија
Местоположба 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278Координати: 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278
Основни податоци
Место Водоврати
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
железно време
Портал „Археологија“

Главје археолошко наоѓалиште во велешкото село Водоврати, Општина Градско. Претставува населба од неолитско време.

Населба од неолитското време. На 500 м североисточно од селото, на десниот брег на Водовратска Река, на блага падина од околу 0,4 хектара,што се спушта кон реката, се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба и фина фактура, како и сликани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 64, ISBN 9789989101069