Селиште (Кочилари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°39′06″N 21°52′58″E / 41.65167° СГШ; 21.88278° ИГД / 41.65167; 21.88278Координати: 41°39′06″N 21°52′58″E / 41.65167° СГШ; 21.88278° ИГД / 41.65167; 21.88278
Основни податоци
Место Кочилари
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште кај велешкото село Згрополци, Општина Градско. Претставува населба од римско време.

На 2 км југоисточно од селото, спроти месноста Црква, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, а најдена е и монета - фолис на царот Диоклецијан.[1]

Се чува во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Црква — црква и некропола од средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.