Мало Кале (Долно Чичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мало Кале is located in Македонија
Мало Кале
Местоположба на Мало Кале во Македонија
Местоположба 41°32′26″N 21°52′13″E / 41.54056° СГШ; 21.87028° ИГД / 41.54056; 21.87028Координати: 41°32′26″N 21°52′13″E / 41.54056° СГШ; 21.87028° ИГД / 41.54056; 21.87028
Основни податоци
Место Долно Чичево
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Мало Каленаселба од римското време во атарот на селото Долно Чичево, Македонија. Во непосредната близина на селото, на поголема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 74. ISBN 9989-649-28-6.