Столот (Уланци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Столот


Местоположба 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58806; 21.94278Координати: 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58806; 21.94278
Основни податоци
Место Уланци
Општина Градско
Тип

 населба


Период бронзено време
железно време
хеленистичко време
Портал „Археологија“

Столот археолошко наоѓалиште во велешкото село Уланци.

Претставува населба од бронзено време, железно време и хеленистичко време.

На 1,5 км јужно од селото, на левиот брег на Вардар, на околу 150 м на левата страна од патот Уланци-Џидимирци се издига доминантен рид. На врвот има зарамнето плато, со димензии 80 × 25 м, на кое се забележуваат остатоци од фортификација и површинска керамика. Во 1994 година се извршени контролни ископувања на простор од 100 м 2 во северозападниот дел на платото. Откриени се остатоци од архитектура (голем објект со повеќе простории) и два праисториски слоја со материјал што одговара на материјалот од некрополата Димов Гроб, оддалечена 200 м северно.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 87, ISBN 9789989101069