Задружен Блок (Ногаевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Задружен Блок
археолошко наоѓалиште
Задружен Блок is located in Македонија
Задружен Блок
Местоположба на Задружен Блок во Македонија
Местоположба 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528Координати: 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528
Основни податоци
Место Ногаевци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Задружен Блокархеолошко наоѓалиште во велешкото село Ногаевци. Наоѓалиштето претставува тумул од веројатно железното време. Во блокот број 5 на стопанството „Вардар“ благо се издига гребен, издолжен во правец север-југ, на кој има тумул со мали димензии од околу 5-7 м во пречник и 60 см во висина. Тумулот е доста оштетен од трајното орање на теренот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 79. ISBN 9989-649-28-6.