Врчва (Скачинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врчва is located in Македонија
Врчва
Местоположба на Врчва во Македонија
Местоположба 41°36′00″N 21°48′29″E / 41.60000° СГШ; 21.80806° ИГД / 41.60000; 21.80806Координати: 41°36′00″N 21°48′29″E / 41.60000° СГШ; 21.80806° ИГД / 41.60000; 21.80806
Основни податоци
Место Скачинци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Врчваархеолошко наоѓалиште во велешкото село Скачинци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Југоисточно од селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, многу градежен материјал и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 81. ISBN 9989-649-28-6.