Тумба (Виничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 41°36′3″N 21°53′53″E / 41.60083° N; 21.89806° E / 41.60083; 21.89806Координати: 41°36′3″N 21°53′53″E / 41.60083° N; 21.89806° E / 41.60083; 21.89806
Основни податоци
Име Тумба
Место Виничани
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Виничани. Претставува доцносредновековна некропола. На мала височинка кај излезот од селото, покрај патот што води за селото Свеќани се откриени повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 63, ISBN 9789989101069