Бурлатица (Виничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурлатица is located in Македонија
Бурлатица
Местоположба на Бурлатица во Македонија
Местоположба 41°36′3″N 21°53′53″E / 41.60083° СГШ; 21.89806° ИГД / 41.60083; 21.89806Координати: 41°36′3″N 21°53′53″E / 41.60083° СГШ; 21.89806° ИГД / 41.60083; 21.89806
Основни податоци
Место Виничани
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
ран среден век
Портал „Археологија“

Бурлатицаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Виничани. Претставува населба од доцноантичкото време и некропола од раниот Среден век. На 2.5 - 3км источно од селото, лево од современиот пат Скопје-Гевгелија, на површина од 1.5 хектар, во нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал. Откриени се и делови од мермерна архитектонска пластика: капители, импости, бази и др. При копањето на каналот за наводнување, точно на местото спроти утоката на Брегалница во Вардар се откриени дваесетина ранословенски гробови со конструкција од камени плочи и со богати гробни прилози. Заштитни ископувања се вршени во 1958 година. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 62, ISBN 9789989101069