Прдловец (Подлес)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прдловец is located in Македонија
Прдловец
Местоположба на Прдловец во Македонија
Местоположба 41°31′42″N 21°49′4″E / 41.52833° СГШ; 21.81778° ИГД / 41.52833; 21.81778Координати: 41°31′42″N 21°49′4″E / 41.52833° СГШ; 21.81778° ИГД / 41.52833; 21.81778
Основни податоци
Место Подлес
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Прдловецнаселба од римското време во атарот на селото Подлес, Македонија. На 2,5 километри југоисточно од селото, на површина од околу 4 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Во 1952 година Народниот музеј од Велес откупил мала мермерна статуетка на богот Асклепиј од ова наоѓалиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.