Дупен Камен (Виничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дупен Камен

Карта

Местоположба 41°36′05″N 21°54′28″E / 41.60139° СГШ; 21.90778° ИГД / 41.60139; 21.90778Координати: 41°36′05″N 21°54′28″E / 41.60139° СГШ; 21.90778° ИГД / 41.60139; 21.90778
Основни податоци
Место Виничани
Општина Градско
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Дупен Каменархеолошко наоѓалиште во велешкото село Виничани, Општина Градско. Претставува осамен наод од римско време.

Кај излезот од селото, лево од патот што води за Велес (А4) се наоѓа еден четвртест мермерен блок со четвртест отвор на средината. Од сите страни е профилиран и украсен со две низи козинци (астрагали). Денес тој има култно значење за населението од околните села.

Не се знае од каде е ниту пак во кое време бил донесен на ова место.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 63. ISBN 9989-649-28-6.