Ридот (Подлес)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ридот is located in Македонија
Ридот
Местоположба на Ридот во Македонија
Местоположба 41°31′42″N 21°49′4″E / 41.52833° СГШ; 21.81778° ИГД / 41.52833; 21.81778Координати: 41°31′42″N 21°49′4″E / 41.52833° СГШ; 21.81778° ИГД / 41.52833; 21.81778
Основни податоци
Место Подлес
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Ридотнекропола од римското време во атарот на селото Подлес, Македонија. На северозападниот крај на селото, на зарамнето плато со површина од околу 1 декар се откриени гробови со конструкција од камени плочи и насока североисток-југозапад. На наоѓалиштето сѐ уште се наоѓа стела спомената од Н. Вулиќ.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.