Лисички Дупки (Ногаевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лисички Дупки
археолошко наоѓалиште
Лисички Дупки is located in Македонија
Лисички Дупки
Местоположба на Лисички Дупки во Македонија
Местоположба 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528Координати: 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528
Основни податоци
Место Ногаевци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Лисички Дупкиархеолошко наоѓалиште во велешкото село Ногаевци. Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичкото време. На 1 км источно од селото, а исто и од реката Вардар, на површина од околу 3 декари, при пошумувањето на просторот биле пронајдени повеќе гробови од камени плочи, тегули и имбрекси. Наодите се чувани во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 79. ISBN 9989-649-28-6.