Градиште (Грнчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°38′23″N 21°49′21″E / 41.63972° СГШ; 21.82250° ИГД / 41.63972; 21.82250Координати: 41°38′23″N 21°49′21″E / 41.63972° СГШ; 21.82250° ИГД / 41.63972; 21.82250
Основни податоци
Место Грнчиште
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во велешкото село Грнчиште, Општина Градско. Претставува градиште од доцноантичко време.

На 2 км североисточно од селото, на зарамнетото плато од височинка што доминира над околината се гледаат остатоци од ѕидови од утврдувањетото, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 75. ISBN 9989-649-28-6.