Топот (Уланци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топот is located in Македонија
Топот
Местоположба на Топот во Македонија
Местоположба 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58806; 21.94278Координати: 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58806; 21.94278
Основни податоци
Место Уланци
Општина Градско
ТипПериод доцноантичко време
Портал „Археологија“

Топот археолошко наоѓалиште во велешкото село Уланци.

Претставува утврдена населба - опидум од римско време.

На 500 м низводно од утоката на Брегалница во Вардар и високо над Вардар, на површина од 150 × 60 м има видливи остатоци од бедем, градени од камени блокови без малтер, остатоци од ѕидови на повеќе градби, како и фрагменти од керамички садови, питоси, амфори и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 87, ISBN 9789989101069