Долни Дабје (Скачинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долни Дабје is located in Македонија
Долни Дабје
Местоположба на Долни Дабје во Македонија
Местоположба 41°36′00″N 21°48′29″E / 41.60000° СГШ; 21.80806° ИГД / 41.60000; 21.80806Координати: 41°36′00″N 21°48′29″E / 41.60000° СГШ; 21.80806° ИГД / 41.60000; 21.80806
Основни податоци
Место Скачинци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Долни Дабјеархеолошко наоѓалиште во велешкото село Скачинци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Во непосредната близина на селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, многу градежен материјал и питоси. При обработувањето на земјата биле откриени и ѕидови од повеќе градби. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 81. ISBN 9989-649-28-6.